صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی درمانی بینی / آیا درمان پولیپ بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

آیا درمان پولیپ بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

پولیپ های بینی توده های نرم، بدون درد و غیرسرطانی روی پوشش مجرای بینی یا سینوس ها هستند. مثل قطره اشک یا انگور آویزان می شوند و معمولا ناشی از التهاب مزمن هستند و با آسم، عفونت مکرر، آلرژی، حساسیت به دارو یا برخی اختلالات ایمنی مرتبط هستند . هدف از درمان پولیپ بینی کاهش اندازه یا از بین بردن آنها است، داروها معمولا اولین رویکرد هستند. گاهی اوقات ممکن است جراحی مورد نیاز باشد، اما ممکن است راه حل دائمی نداشته باشد زیرا پولیپ ها تمایل به عود دارند.

آنچه در این مطلب میخوانید

علائم پولیپ بینی

پولیپ بینی گاهی اوقات شبیه سرماخوردگی است. اما سرماخوردگی ظرف چند روز از بین می‌رود، در حالی که پولیپ‌های بینی تا زمانی که درمان نشوند عوارض دارند.

چه آلرژی هایی باعث پولیپ بینی می شوند ؟

 1. رینیت آلرژیک
 2. آسم
 3. آلرژی به آسپرین
 4. عفونت های سینوسی
 5. عفونت های حاد و مزمن
درمان طبیعی وبدون جراحی پولیپ بینی

راه های درمان التهاب پولیپ بینی مزمن

 1. اسپری های بینی کورتیکواستروئیدی.
 2. دستگاه کورتیکواستروئید تنفسی
 3. عمل جراحی
 4. بیولوژیک

درمان پولیپ بینی بدون جراحی

پزشکان می توانند تقریباً تمام پولیپ ها را بدون جراحی بردارند. حدود 80 درصد از مردم متوجه می‌شوند که پولیپ‌ها با اسپری‌های استروئیدی یا داروهای خوراکی کاهش می‌یابند و علائم کاهش می‌یابد. گزینه های دیگر ممکن است شامل داروهایی باشد که معمولاً برای آسم و آلرژی بینی تجویز می شوند

جراحی پولیپ بینی

در جراحی آندوسکوپی بینی، جراح یک لوله کوچک با یک دوربین کوچک (اندوسکوپ) را وارد سوراخ‌های بینی می‌کند و آن را به داخل حفره‌های سینوسی هدایت می‌کند. او از ابزارهای کوچکی برای برداشتن پولیپ ها و سایر موادی که جریان مایعات را از سینوس های شما مسدود می کنند، استفاده می کند.جراحی آندوسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.
اکثر افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، بهبودی را مشاهده می‌کنند، اما معمولاً در عرض چند سال، پولیپ‌ها دوباره رشد می‌کنند. برای جلوگیری از بازگشت سریع پولیپ ها، ممکن است پس از جراحی نیاز به استفاده از اسپری بینی استروئیدی داشته باشید. اگر حدود 3 ماه بعد از مصرف اسپری ها نشانه ایی از بهبود ندیدید، پزشک جراحی را برای برداشتن پولیپ شما پیشنهاد می دهد.

درمان پولیپ بینی به طور طبیعی

تحقیقات نشان می دهد که شستشوی بینی، استنشاق بخار ممکن است به علائم رایج پولیپ بینی کمک کند. استنشاق بخار شامل حمام، اتاق بخار، دستگاه های مرطوب کننده یا حتی بخار آب جوشانده شده روی اجاق گاز است.

چگونه از رشد پولیپ بینی جلوگیری کنیم؟

شما نمی توانید از پولیپ بینی جلوگیری کنید. با این حال، اسپری‌های بینی، آنتی هیستامین‌ها و تزریق‌های آلرژی ممکن است به جلوگیری از پولیپ‌هایی که راه هوایی شما را مسدود می‌کنند، کمک کنند. درمان های جدیدتر مانند درمان های تزریقی ممکن است به جلوگیری از عود پولیپ ها کمک کند.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان پولیپ بینی :

کوچک کردن پولیپ بینی بدون مصرف داروهای استروئید

اگر پولیپ بینی دارید، معمولاً به شما قطره های استروئیدی یا اسپری برای کوچک کردن پولیپ ها داده می شود. اگر پولیپ شما بزرگ باشد ممکن است به شما قرص‌های استروئیدی تا2 هفته داده شود. مصرف قرص ها برای کاهش التهاب و اندازه پولیپ استفاده می شوند. برخلاف استروئیدهای خوراکی، اسپری‌های جدیدتر جذب بدن شما نمی‌شوند و مصرف آن برای سال‌ها بی‌خطر است. پزشک شما همچنین ممکن است یک اسپری نمک برای شما تجویز کند.

شستشوی بینی با آب نمک

شستشوی بینی با آب نمک می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به پولیپ بینی و عفونت های مزمن سینوسی مفید باشد. این امر به ویژه در صورتی که جراحی سینوس انجام داده اید صادق است، زیرا اسپری نمک می تواند سینوس ها و مجاری بینی را شستشو دهد.

تشخیص پولیپ بینی

 1. سی تی اسکن
 2. ام آر آی
 3. تست آلرژی
 4. نمونه برداری با دستگاه بیوپسی پولیپ

همچنین بخوانید : علت به وجود آمدن تومورهای سینوس و بینی چیست ؟

تفاوت پولیپ بینی با سینوزیت چیست؟

پولیپ بینی به زائده هایی گفته می شود که مجاری بینی را می پوشانند. پولیپ بینی توده های خاکستری رنگ و گاهی بی رنگ هستند که معمولا از مخاط سینوس ها یا از خود بینی منشأ می گیرد آنها گاهی اوقات به سینوس های شما تبدیل می شوند.
سینوزیت اصطلاح دیگری است که برای رینوسینوزیت یا التهاب مجاری بینی استفاده می شود
سینوس ها به طور معمول با هوا پر می شوند، ممکن است مسدود شده و با مایع پر شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری ها می توانند رشد کنند و باعث عفونت (سینوزیت باکتریایی) شوند. به این بیماری رینوسینوزیت نیز گفته می شود و رینو به معنای بینی است.

انواع پولیپ بینی

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

هزینه درمان طبیعی و جراحی پولیپ بینی

هزینه‌های مربوط به انجام عمل جراحی پولیپ بینی، قیمت ثابتی ندارد و به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. از جمله مواردی که قیمت جراحی پولیپ بینی را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌ اند از:

 1. دستمزد پزشک
 2. هزینه‌ های مربوط به مراقبت‌ های قبل و بعد از درمان
 3. کلینیکی که در آن مداوا می‌ شوید
 4. ابعاد و اندازه‌های پولیپ‌ بینی
 5. روش درمان پولیپ بینی

برای خواندن مقالات تزریق فیلر زیر چشم و زاویه سازی فک با تزریق ژل کلیک کنید.


آدرس مطب : شهریار ، خیابان ولیعصر ، کوچه رودکی ، ساختمان مروج ، طبقه دوم
نوبت دهی : 09303130848

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :فلور طبیبی [ 1402-07-16 ]
سلام آقای دکتر من گاهی هر دو بینیم میگیره و فکر میکنم سرما خوردم هیچ ترشحی در بینی ندارم و نفسم میگیره وقتی پوست کنا ر بینیم رو میکشم نفسم راحت میاد میخوام بدونم این پولیپه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دکتر علی رفسنجانی - متخصص جراحی زیبایی در شهریار